Pustili ste sa do chudnutia, počítate kalórie o sto šesť, cvičíte do omdletia, a tá prekliata ručička na váhe sa ani nehne? Potom je najskôr niečo zle – buď vo vašej diéte, alebo vo vašej hlave. Čo nám najčastejšie bráni chudnúť a ako na to vyzrieť?
Chcete zmenu moc rýchlo
Pokiaľ má vaše chudnutie mať zmysel a ak chcete zmeniť váhu natrvalo, mali by ste chudnúť pomaly. Kilo až dve za mesiac. U niekoho sú zhodené kilá vidieť rýchlo, niekto si bude musieť počkať na to, až ich bude viac. Každopádne vydržte. Ak máte správny pohyb i stravu, výsledky sa dostavia.
A ešte jedna vec: Nechcite zmeniť všetko naraz. V začiatku chudnutia budete určite veľa natešení a motivovaní a budete mať pocit, že zvládnete mnohé: behať, prestať jesť sladké, vynechať večerné misku orieškov, cukor do kafe … Skúste zmeny radšej postupne. Na malé kroky si človek zvykne ľahšie a majú väčšiu šancu, že vo vašom živote zakotví natrvalo.
Riešite koľko, neriešite čo
Ukazuje sa to čím ďalej tým viac: Nie všetky kalórie sú si rovné. Vždy záleží na tom, čo jete. 50 kalórií pochádzajúcich z jablka sa vôbec nedá porovnávať s 50 kalóriami z kúska torty. Torta nám nedodá žiadne živiny a jedná sa len o tzv. prázdne kalórie a ešte ku všetkému nám rozhodí hladinu cukru a my budeme mať čoskoro hlad. Počítanie kalórií je celkom fajn nástroj na to, ako si ustrážiť veľkosť porcie, ale rozhodne nám nezabezpečí zdravo zostavený jedálny lístok.
Jete málo
Áno, aj príliš nízky energetický príjem môže chudnutie bojkotovať. Ak vaše telo trpí a hladní, bude najskôr reagovať spomalením metabolizmu. Naopak pravidelný prísun energie zaistí stálu hladinu krvného cukru a vás potom ani nebudú prepadať zradné chute na sladké.
Vynechávate sacharidy
Áno, je pravda, že nadmerný príjem sacharidových pokrmov, ako sú chlieb, biela ryža, zemiaky a ďalšie prílohy, môže spôsobiť priberanie na váhe. Na druhej strane bez sacharidov nie je možné, aby naše telo správne fungovalo. Mozog potrebuje v bdelom stave približne sto gramov glukózy. V momente, keď mu ju nedáme, dochádza k výpadku koncentrácie, pociťujeme nevoľnosť a máme mihanie pred očami. S vyradením sacharidov navyše prichádzajú aj výkyvy glykémie, človek nemá dostatok energie, horšie zvláda stres a môže dochádzať aj k ťažkým depresiám.
Sacharidom sa preto nevyhýbajte. Radšej si vyberajte tie s nízkym glykemickým indexom (GI). Medzi odporúčané prílohy patrí celozrnné pečivo, cestoviny alebo strukoviny.
Nevhodné cvičenie
Máte pocit, že schudnúť sa vám podarí len vďaka hodinám na bežeckom páse alebo stacionárnom bicykli? Kardio cvičenie je naozaj dobrým pomocníkom na ceste k sexi krivkám, ale malo by byť doplnené posilňovaním. Pri samotnom kardiu síce spaľujete tuky, ale svaly príliš neposilníte. A práve svalová hmota je tým najlepším konzumentom kalórií a pomáha vám chudnúť aj vo chvíľach, keď zrovna nedávate telu zabrať vo fitku. Radšej preto skombinujte kardio s nejakým druhom posilňovanie.
Robíte dokola to isté
Možno vás behanie začalo baviť a tešíte sa, ako sa zlepšujete. To je samo o sebe skvelé, ak ale riešite váhu, je dobré vedieť, že akonáhle si organizmus na určitý druh pohybu zvykne, stane sa pre neho rutinou a energetický výdaj pravdepodobne klesne. Oveľa lepšie výsledky dosiahnete, keď budete kardio cvičenia pravidelne striedať. Skúste beh, bicykel, in-line korčule a v zime bežky.
Nalačno nespálite viac kalórií
Myšlienka, že keď organizmus nebude môcť čerpať čerstvé kalórie, bude donútený siahnuť do tukových zásob, dáva laikovi zmysel. Vedecké štúdie ale skôr dokazujú, že k spaľovaniu tuku dochádza úplne nezávisle na tom, čo ste tesne predtým jedli. Naopak, malá desiata chvíľu pred športovým výkonom vás nakopne k väčšiemu nasadeniu a k väčšej vytrvalosti, a teda tiež k väčšiemu množstvo spálených kalórií.
Hovoríte si, že už NIKDY
Na začiatku máte možno pocit, že to dáte. Bez čokolády, bez pizze s kamarátmi, bez večerného pivku s kamarátmi. Problém je, že odriekaním si tak trochu tvoríte to, že po zakázanej pochúťke začnete túžiť omnoho viac. A vo chvíli, keď si tú „zakázanú“ vec doprajete, nasleduje pocit zlyhania a totálnej strata motivácie. Skúste slovo „nikdy“ vymeniť za „na čas“. Na chvíľu, než sa váha ustáli, sa bez svojich pochutín zaobídete a potom určite nájdete spôsob, ako často si ich bez výčitiek dopriať.
Málo spíte
Nedostatok spánku spôsobuje nielen rad zdravotných ťažkostí, je ale priamo zodpovedný aj za fungovanie metabolizmu. Pretože unavené telo si hovorí o viac jedla a tiež túži po sladkom, súčasne s tým si každú kalóriu uschová na horšie časy. A aká doba spánku je ideálna? Je to u každého rôzne, odborníci sa však zhodujú, že pod 6 hodín denne je málo a viac ako 9 hodín je zase moc.
Ste v strese
Hektický denný plán, náročná práca, problémy v rodine alebo zdravotné ťažkosti. Čokoľvek vás stresuje, môže byť príčinou toho, že sa vám nedarí schudnúť. Všetko je spôsobené stresovým hormónom zvaným kortizol, ktorý môže zvýšiť množstvo tuku, ktoré vaše telo ukladá.